Odzież ochronna dla personelu medycznego

Odzież ochronna dla personelu medycznego – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Personel medyczny każdego dnia narażony jest na różnego typu ryzyko. Zagrożenia dla przedstawicieli poszczególnych profesji i specjalizacji bywają odmienne, dlatego właściciele i zarządcy podmiotów medycznych muszą być przygotowani na różne ewentualności. Zarządzanie ryzykiem obejmuje m.in. tworzenie procedur postępowania w razie zagrożenia, ale na co dzień skuteczna ochrona oznacza przede wszystkim stosowanie przeznaczonej do tego odzieży. Jakie ubrania i akcesoria dla personelu powinny znajdować się na stanie szpitala, przychodni czy indywidualnej praktyki?

Fartuchy ochronne i chirurgiczne – bezpieczeństwo w przychodni i na sali operacyjnej

Podczas diagnozowania pacjenta, jak również w trakcie wykonywania różnego typu zabiegów, personel medyczny narażony jest często na kontakt z płynami ustrojowymi. Do zabezpieczenia przed nimi służą specjalistyczne ubrania ochronne, do których zalicza się fartuchy. Mogą to być tekstylia jednorazowego użytku lub przeznaczone do prania. Poszczególne modele wykonane są z tkaniny naturalnej lub syntetycznej albo z folii.

Komplety zabiegowe – ochrona i swoboda ruchów

Nie zawsze fartuch jest wygodnym rozwiązaniem. Aby zapewnić lekarzowi maksymalną swobodę ruchu, stosuje się komplety chirurgiczne. Najczęściej mają one zastosowanie przy zabiegach operacyjnych. Komplet składa się ze spodni oraz koszuli, które pozbawione są mankietów. Wykonuje się je z materiału hydrofobowego, chroniącego przez wsiąkaniem płynów. Komplet chirurgiczny jest jednorazowy.

Maseczki medyczne – typy i zastosowanie

Niezbędnym akcesoriów każdego przedstawiciela profesji medycznej jest maseczka, chroniąca przed drobnoustrojami przenoszącymi się drogą kropelkową. Najczęściej jest ona wykonana z kilku warstw materiału umożliwiającego swobodne oddychanie, z regulacją w postaci troków oraz harmonijki, pozwalającej na dopasowanie maseczki do kształtu twarzy. W przeciwieństwie do maseczek wielorazowych, stosowanych np. podczas uprawiania sportu, maseczki dla personelu medycznego są produktami jednorazowymi.

Kombinezony ochronne – do zadań specjalnych

Szczególne zagrożenia wymagają zastosowania wyjątkowych środków ostrożności. Należą do nich kombinezony, zapewniające szczelne zabezpieczenie całego ciała (łącznie z twarzą, głową, dłońmi i stopami) przed patogenami. Opinia publiczna miała okazję zaznajomić się z ich wyglądem podczas pandemii. Zazwyczaj kombinezony stosuje się właśnie w przypadku zagrożenia epidemiologicznego.

Uniformy medyczne – ochrona i styl

Korzystanie z prywatnej odzieży w miejscu pracy nie jest akceptowane we wszystkich podmiotach medycznych. Jest to uzasadnione głównie z powodów minimalizowania ryzyka przenoszenia do świata zewnętrznego patogenów obecnych w szpitalach czy przychodniach. Na szczęście odzież medyczna nie jest już dziś monotonna i bezkształtna. Na rynku dostępne są różnego typu uniformy, zróżnicowane pod kątem typu (np. spodnie + koszulka, spódnica + koszulka, sukienka), jak i kroju czy kolorystyki. Jedne podmioty stawiają na ujednolicenie wizualne, zamawiając dla wszystkich identyczne stroje, inne stawiają na indywidualizm i pozwalają personelowi wybierać. W wielu przypadkach do noszenia uniformów zobowiązani są tak pracownicy medyczni, jak i administracyjni.

Obuwie medyczne – specjalne buty dla personelu

Specjalistyczne obuwie medyczne jest wymagane z tych samych powodów, co uniformy – zmiana butów na robocze minimalizuje ryzyko roznoszenia patogenów. Dodatkowo obuwie medyczne najczęściej posiada podeszwę antypoślizgową, bardzo przydatną podczas szybszego przemieszczania się po szpitalnych korytarzach.

Czepki i ochraniacze na obuwie – bezpieczeństwo pacjentów i personelu

Do odzieży ochronnej zaliczyć można również drobiazgi, dodatkowo zwiększające bezpieczeństwo zarówno personelu, jak i pacjentów. Można tutaj wymienić czepki ochronne, ochraniacze na buty, a także gogle stosowane przez laborantów czy chirurgów.

Wypchana fartuchami i maseczkami szafa w magazynie nie wystarczy – trzeba również egzekwować od personelu stosowanie odzieży ochronnej. Choć większość osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń i chce dbać o swoje bezpieczeństwo, to jednak pośpiech, brawura czy bezkrytyczna wiara we własne umiejętności, może doprowadzić do ekspozycji zawodowej, a w efekcie do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do obowiązku właścicieli i zarządów podmiotów medycznych należy zatem również sporządzenie odpowiednich procedur i zadbanie o to, aby personel przestrzegał ustalonych wytycznych.

Gabriela Rakowska

Lekarz pediatra z 10 letnim doświadczeniem. Wraz ze współzałożycielami portalu dzielę się z Wami wiedzę o zdrowiu, ciąży oraz psychologii.

View all posts by Gabriela Rakowska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *